Historia Lublina

Lublin Architektura Miasto - Darmowe zdjęcie na Pixabay

Historia Lublina sięga epoki średniowiecza, gdzie to powstawał ośrodek handlu i targowisk. Historia miasta rozpoczyna się w miejscu, w którym obecnie stoi kościół pw. św. Mikołaja.  Na jego terenie siedzibę miał archidiakon i kasztelan. Największą świetność Lublin osiągnął w XVI wieku i rozwijał się do upadku polskich miast w wieku XVII.

Co do nazwy miasta – krąży wiele legend, które wyjaśniają jej genezę, jednak najpopularniejszą z nich jest legenda, mówiąca o tym, że nazwę Lublin miał odziedziczyć po jednej z ryb pływających w Bystrzycy. Książę, który wpadł na ten pomysł uznał, że pierwsza, która zostanie wyłowiona będzie jednocześnie nazwą ziem nad Bystrzycą. Rybacy wyłowili dwie ryby – szczupaka i lina. Książę tak długo powtarzał słowa „szczupak lub lin”, że wreszcie na jego rozkaz miasto zostało okrzyknięte Lublinem.

Lublin był kwitnącym ośrodkiem handlu, co nie umknęło uwadze najróżniejszych władców. Najpierw Bolesław Wstydliwy lub Leszek Czarny rozpoczęli proces lokacji miasta, który ostatecznie zakończył Władysław Łokietek w 1317. W tym czasie mieszkańcy miasta pomagali mu w walce o tron.

Podobno Lublin już w XV wieku posiadał system miejskiej kanalizacji, lecz ile z tego prawdy – wiedzieć może tylko wieża zamkowa, która przetrwała wiele, wiele lat służąc jako więzienie.

Ważnym wydarzeniem w historii Lublina było zawarcie 1 lipca 1569 roku w Lublinie unii polsko-litewskiej, które jednocześnie uznaje się za największe dokonanie Jagiellonów. Unia połączyła Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy – Rzeczpospolitą Obojga Narodów, w której rządził jeden monarcha. Od tej pory wspólna była polityka zagraniczna i pieniądz, odrębne zaś skarb, administracja, sądownictwo i wojsko.

Historia Lublina kręci się wokół handlu, legend, i wielokulturowości, a świadczy o tym fakt, że mieszkali tu Rusini, Żydzi, Niemcy, Turcy, Ormianie, a także Francuzi, Szkoci, Grecy, Holendrzy i Anglicy. Dużą rolę w kulturowym obrazie Lublina odegrali Włosi. Ich dokonania widoczne są do tej pory w wystroju architektonicznym niektórych kościołów okresu renesansu i baroku. Teraz Lublin nazywany jest miastem inspiracji i nic dziwnego – barwność oraz historia tego miasta przyciąga uwagę wielu ludzi.